Od zawsze zdrowie uczestników było priorytetem podczas organizacji wszelkiego rodzaju wydarzeń. W obliczu zagrożenia rozprzestrzenianiem się koronawirusa, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) już 14 lutego opublikowała wytyczne dla meeting plannerów. Wytyczne w pierwszej kolejności dotyczyły tych wydarzeń, które w obliczu zbliżającego się zagrożenia podjęły decyzje o organizacji spotkania. Aktualnie wszystkie wydarzenia zostały anulowane, bądź przeniesione, natomiast sytuacja jest tymczasowa. A kiedy wrócimy do normalności, warto zapoznać się z rekomendacjami WHO.
Być może stosowanie się do tych zaleceń uwiarygodni nasze wydarzenie i wzmocni poczucie bezpieczeństwa wśród naszych uczestników. Hasło „ Nasze wydarzenie organizujemy zgodnie z zaleceniami WHO” będzie przekonujące, pod warunkiem faktycznego stosowania się do rekomendacji.
“Key Planning Recommendations for Mass Gatherings in the Context of the Current COVID-19 Outbreak” „Kluczowe zalecenia dotyczące planowania masowych spotkań w kontekście obecnego wybuchu COVID-19” to dziewięciostronicowy dokument, który oferuje zarówno ogólne, jak i specyficzne dla koronawirusa rekomendacje dla organizatorów dużych wydarzenia.
Bardziej ogólne zalecenia obejmują na przykład nawiązanie kontaktu z lokalnymi i krajowymi organami ds. zdrowia publicznego oraz zapewnienie uczestnikom informacji na temat właściwej higieny rąk i wskazówek dotyczących kaszlu oraz sposobu uzyskania dostępu do lokalnej opieki zdrowotnej, jeśli jest ona potrzebna.
W kontekście koronawirusa raport zawiera kilka zaleceń. Wśród nich: planiści powinni brać pod uwagę gęstość tłumu i układ miejsc; liczbę uczestników pochodzących z krajów lub obszarów dotkniętych epidemią COVID-19 w ciągu 14 dni od ich wydarzenia; i wiek uczestników, ponieważ osoby starsze są bardziej narażone.
Ponadto dokument określa, co należy zrobić, jeśli uczestnicy spotkania wykażą objawy zgodne z wirusem podczas zdarzenia. „Organizatorzy muszą rozważyć, gdzie leczy się każdy uczestnik, u którego wystąpią objawy COVID-19, i sposób, w jaki zostaną przetransportowani do zakładu leczniczego”, radzi WHO. Raport sugeruje również, że organizatorzy mogą być zmuszeni do zapewnienia izolacji w miejscu wydarzenia dla uczestników, u których wystąpią objawy i muszą poczekać na ocenę stanu zdrowia.
Planiści powinni również wziąć pod uwagę długoterminowe skutki, w przypadku kiedy uczestnik zachoruje. „Uczestnicy wydarzeń czasami oczekują, że wrócą do kraju ojczystego aby kontynuować leczenie, a nie w kraju goszczącym, co nie jest możliwe dla osób, u których zdiagnozowano chorobę COVID-19”, mówi WHO.
Sytuacja jest bardzo dynamiczna, wielce prawdopodobne jest, że po ustąpieniu pandemii WHO zmodyfikuje zapisy swoich rekomendacji dla planistów i powstanie nowy dokument związany z bezpieczeństwem uczestników spotkań po COVID-19. Będziemy na bieżąco śledzić publikacje WHO.
Autor: Katarzyna Sadowska – Cioch