Cała branża gastronomiczna liczy na to, że wkrótce goście będą mogli odwiedzać restauracje i kawiarnie. Jednak w sezonie wiosenno-letnim wszyscy stawiają na uruchomienie ogródków i być może to właśnie tu w pierwszej kolejności goście będą mogli usiąść przy stoliku.
Uruchomienie ogródków gastronomicznych pozwoli podnieść przychody, ale trzeba pamiętać, że aby to zrobić należy złożyć odpowiedni wniosek. Niektóre miasta same wychodzą w inicjatywą i zachęcają już do składania odpowiednich dokumentów, a co więcej przedstawiają zasady funkcjonowania takich miejsc z zachowaniem reżimu sanitarnego.
Tego typu aktywności podjęli urzędnicy m.in. Gdańska, Gdyni i Sopotu. Właściciele, którzy są zainteresowani rozstawieniem ogródka gastronomicznego przy swoim lokalu, muszą uzgodnić wygląd ogródka, granic zajmowanego terenu oraz wyposażenia. Ważne jest by ogródek nie kolidował z ruchem miejskim i ciągami komunikacyjnymi. Niektóre miasta przygotowały nawet specjalne poradniki, z którym można dowiedzieć się o wszystkich wytycznych. Gdański Zarząd Dróg i Zieleni przygotował taki dokument, który można pobrać ze strony urzędu.
Wiele miast wspierając restauratorów przygotowało ulgi czynszowe oraz podatkowe. Za zajęcie pasa drogowego na ogródki także przewidziano ulgi, a niejednokrotnie całkowite zwolnienia z opłat. Warto zatem sprawdzić w swoim urzędzie jakie warunki należy spełnić oraz jak miasto może pomóc przedsiębiorcy.
Aby uzyskać ulgę lub zwolnienie z opłat należy złożyć stosowny wniosek. Z naszych informacji wynika, że w wielu miastach wszystkie wnioski są rozpatrywane pozytywnie dla restauratorów.