Przebywający w Kraju Kwitnącej Wiśni podróżnicy, zatrzymując się w ryokan, mogą doświadczyć prawdziwej życzliwości ze strony tutejszych pracowników oraz wytchnienia przed kolejną wycieczką po kraju. Gdy Goście wchodzą do pokoju, muszą obligatoryjnie zdjąć buty. W szafie znajdą zestawy ubrań, które należy założyć np. przed wejściem na strefę onsen. Pokoje wyposażone są w dodatkowe pomieszczenia, gdzie znajdują się lodówka, umywalka, czajnik, suszarka, ręczniki, czy kosmetyki do pielęgnacji ciała i włosów. W oddzielnej toalecie znajdziemy także kapcie, w których nie można wyjść poza ustronną przestrzeń, gdyż jest to niezgodne z japońską kulturą. Nie zabraknie także mat tatami, cienkich materacy futon i niewielkiego dzbanka ciepłej matchy – zielonej herbaty. W celu odświeżenia się przed kolejną podróżą lub osiągnięcia głębokiego relaksu goście mogą udać się do gorących źródeł.
Serwowane w ryokan śniadania, pełne wartościowych produktów odżywczych, wzmacniają organizm i dają dużą dawkę energii na kolejne godziny. Sposób podania pod względem estetycznym i praktycznym jest bardzo wyjątkowy. Na stole ustawionych jest kilkanaście misek, miseczek i małych talerzy, które prezentują się bardzo kunsztownie. Główne dania to najczęściej zupa miso, ryż, ryba z grilla w sosie o smaku miso oraz gotowane warzywa.
Tych tradycyjnych pensjonatów próżno szukać w Tokio i innych dużych miastach Nipponu, dlatego że większość z nich jest znacznie droższa od nowoczesnych hoteli i hosteli. Choć część deweloperów realizuje w największych aglomeracjach podobne projekty w konkurencyjnych cenach, podróżnicy bardziej doceniają jednak wiejski folklor japońskiej kultury.