Zjazd Anestezjologów – stacjonarnie w Krakowie

0
1027
Fot.: Symposium Cracoviense

W Krakowie w dniach 29-31 sierpnia w Centrum Kongresowym ICE Kraków odbył się XX Zjazd Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Organizację zjazdu powierzono Symposium Cracoviense. Zjazd miał odbyć się w 2020 roku, ale z powodu pandemii przeniesiony został na rok bieżący i decyzją komitetu organizacyjnego odbył się wyłącznie w formie stacjonarnej.

Do Krakowa przyjechało 850 uczestników, ale gdyby nie pandemia z pewnością byłoby ich przynajmniej dwa razy więcej. Komitet Naukowy przygotował niezwykle atrakcyjny i obszerny program naukowy na wszystkie trzy dni obrad, obejmujący prezentacje szerokiego spektrum najnowszej wiedzy w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii. Ponad 120 wykładowców w 40 sesjach plenarnych, a także w ponad 40 sesjach edukacyjnych, firmowych, spotkaniach z ekspertami oraz warsztatach.

Nie brakowało odniesień do pandemii, bo przecież anestezjolodzy, to grupa lekarzy z pierwszego frontu walki z COVID-em. Już w sesji inauguracyjnej mogliśmy usłyszeć zatrważające doniesienia nt stanu opieki medycznej w Polsce. Średni wiek lekarza specjalisty w Polsce to 58 lat, 21 % etatów lekarzy anestezjologów jest nieobsadzona. Nie kontrolujemy epidemii, bo liczba wykonywanych testów jest bardzo niska (94 miejsce na świecie). Liczba osób hospitalizowanych na 1 mln z powodu COVID jest jedna z najwyższych w Europie. Odsetek zaszczepionych przeciwko COVID jeden z najniższych w Europie. Jeden z prelegentów powiedział, że jeśli lekarz na jednym dyżurze ma 10 zgonów, to traci szacunek dla tych, którzy protestują przeciwko szczepieniom i planom „dyskryminacji” osób niezaszczepionych. Na koniec dnia Prof. Janusz Skalski przeprowadził ciekawy wykład historyczny „Latarnie umarłych – obrady z dawnymi epidemiami w tle”, podczas którego wskazał jak wiele jest w Krakowie miejsc zbiorowego pochówku z czasów różnych epidemii, które obecnie upamiętnione są tzw. latarniami umarłych.

Zjazd był przeprowadzany z zachowaniem bezpieczeństwa sanitarnego, służby porządkowe na bieżąco dezynfekowały powierzchnie wspólne, uczestnicy nosili maseczki, dezynfekowali dłonie. Przekazem od lekarzy do naszego sektora, jak i wszystkich obywateli niech będzie stwierdzenie, że nieprzestrzeganie podstawowych zasad higieny i zachowania dystansu doprowadzi nasze społeczeństwo nieuchronnie do czwartej fali pandemii, a branżę przemysłu spotkań ponownie przeniesie do świata wirtualnego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.