Zmiany od 6 czerwca – nowe rozporządzenie

0
3963

Rząd zdążył już nas przyzwyczaić, że rozporządzenia dotyczące luzowania obostrzeń czy ich wprowadzania publikuje na ostatnią chwilę. Tym razem ponownie niezawiedziono przedsiębiorców i opublikowano oficjalny dokument dosłownie na ostatnią chwilę. Jakie wprowadza zmiany?

Podczas ostatniej konferencji prasowej Adam Niedzielski zapowiedział, że zmiany nie będą istotne i tak się faktycznie stało. Choć trzeba przyznać, że pojawia się jeden bardzo ważny zapis mówiący o tym, że w różnego rodzaju limity dotyczące osób np. w hotelu, na imprezie okolicznościowej czy konferencji nie będą wliczane osoby zaszczepione.

Problem w tym wszystkim pozostaje taki, że nigdzie nie podano informacji jak hotelarz, restaurator czy organizator konferencji ma weryfikować czy dane osoby są zaszczepione kompletem dawek i na podstawie jakich przepisów. Przecież mamy tu do czynienia z bardzo wrażliwymi danymi medycznymi, które dotyczą stanu zdrowia gości czy uczestników wydarzeń. Zatem zasadnym jest kto i na jakiej podstawie ma weryfikować te dane.

Dziś hotele, restauracje czy organizatorzy konferencji w zasadzie mogą tylko prosić gości o wypełnienie oświadczenia, że są np. zaszczepieni. Tym samym mogą takich osób nie wliczać w limity i zakwaterować w hotelu dużo więcej osób niż mówi o tym obecne ograniczenie.

Imprez weselnych ten problem pewnie w ogóle nie będzie dotyczył, ponieważ zwiększono limit uczestników imprez okolicznościowych do 150. To spełnia wymogi zdecydowanej większości wesel czy innych wydarzeń rodzinnych, choć oczywiście jeśli będzie taka potrzeba to także pojawi się pytanie jak weryfikować gości. Czy wystarczą oświadczenia, czy w ogóle można o nie prosić uczestników, to jednak zbieranie danych wrażliwych, a może należy sprawdzać certyfikaty szczepień?

Konferencje mogą w końcu ruszyć! Dotychczas były możliwe tylko w formie online. I w zasadzie powinniśmy usłyszeć głośne hura branży, ale… Okazuje się, że takie wydarzenia obostrzone są tak surowymi limitami, że są praktycznie nie do spełnienia, a co za tym idzie konferencje nadal są niemal niemożliwe do organizacji. Takie wydarzenia mogą się odbyć pod warunkiem, że na 1 os. będzie przypadać 15 m. kw. powierzchni konferencyjnej. Łatwo policzyć, że jeśli ktoś chciałby zorganizować małą konferencję np. na 50 osób, to będzie potrzebował sali o powierzchni 750 m. kw. Do tej pory wystarczyło nawet 100 m. Większe wydarzenia, np. na 1000 osób wymagają przestrzeni 15 000 m. kw., a taką dysponuje raptem kilka obiektów w Polsce. Takie restrykcje w praktyce nie pozwalają na organizację wydarzeń, a jeśli ktoś już będzie chciał je zorganizować, to musi się liczyć ze zwiększonymi kosztami.

Targi i wystawy są podobnej sytuacji jak powyżej wymienione konferencje. Mają jednak pewną przewagę, tzw. najczęściej dysponują większymi powierzchniami, a odwiedzający je goście w dużym stopniu są w tzw. rotacji. To oczywiście nie oznacza, że warunki zaproponowane przez rząd są dla branży dobre i akceptowalne. Takie ograniczenia skutkować będą i tak dużymi problemami przy organizacji np. targów, które poza zachęceniem odwiedzających muszą także walczyć i atencję wystawców.

Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego wysłała „pismo do Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii oraz do Ministerstwa Zdrowia z prośbą o doprecyzowanie kilku kwestii z rozporządzenia, m.in., w jaki sposób hotelarze mają weryfikować osoby zaszczepione, jak traktować zajęty pokój, gdy tylko jeden z gości w nim przebywający jest zaszczepiony oraz jak ma wyglądać oświadczenie gościa”.

Treść rozporządzenia, które wprowadza zmiany od 6 czerwca:

D2021000101301

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.